-Nápady, fotky a nebo referáty týkající se Enyi a blogu posílejte na amonuvstoupenec@seznam.cz.

Enyiny začátky

27. dubna 2006 v 19:35 | Admin |  Životopis, referáty a jiné
Eithne Ní Bhraonáin se narodila 17. května 1961, v Dore Bartley, v malé vesničce v regionu Gaoth Dobhair (Donegal County) na severovýchodě Irska. Je čtvrtá nejmladší z devíti dětí: Máire (1952), Ciarán, Pól, Deirdre, Leon, Eithne (1961), Bartley, Olive, a Bridín. Její otec Leo vlastní místní lokál - Leo's Tavern v Mín na Leice. Její matka Baba učila hudbu v místní škole. Všechny z dětí byli povzbuzovány dát sa na hudební dráhu. Enya následovala matčinu cestu a brala lekce z hry na piano.

V roce 1968 její strýcové Pádraig a Noel Ó Dúgáin a starší bratři Ciarán a Pól dali dohromady formaci "An Clann As Dobhar" a hráli tradičně irskou hudbu na různých festivalech. V roce 1973 si změnili jméno na Clannad a přijali Máire, Enyinu sestru. Potom, skupina slavila mezinárodní úspěch při hraní jak vlastní, tak tradiční hudby.

Enya vstoupila do Clannadu v roce 1980, hned jak dokončila školu. Hrála na klávesy a zpívala doprovodné vokály. Poprvé se objevila v roce 1980 na albu Crann Ull, ale nebyla v kreditech. Poprvé byla v kreditech (pod jejím skutečným jménem) v roce 1982 na albu Fuaim.

V roce 1982, když Clannad opustil jejich manager a producent Nicky Ryan, Enya také opustila skupinu a přestěhovala se do Dublinu, aby začala sólovou kariéru. Jejím managerem zůstal Nicky Ryan.

První práci dostala v roce 1985, když jí jeden filmový producent požádal napsat hudbu k filmu The Frog Prince, poté, co si vyslechnul její demo nahrávky. Její hudba ale byla předělána a nahrána jinými. Ve filmových titulcích byla poprvé zapsána jako Enya Ní Bhraonáin.

V roce 1986, BBC-TV začala dělat na seriálu dokumentárních filmech o historii a kultuře Keltů. Enya byla požádána k tomu napsat a nahrát hudbu. Udělala tak, a seriál se ukázal na televizních obrazovkách o rok později, když se na trh dostalo Enyino první album (nazváno jednoduše Enya) s hudbou z Keltu. Toto album ale zůstalo více-méně nepovšimnuto.

Ale ještě ve stejném roce podepsala Enya kontrakt s ředitelem Warner Music UK, Robem Dickinsem, poté jak si vyslechnul její první album. Rob Dickins byl považován za velmi úspěšného u představování "těžkých" interpretů, i když to někdy trvalo roky.

Skutečný úspěch přišel v roce 1988, když Enya vydala její druhé album, Watermark. Singl "Orinoco Flow" se dostal poměrně vysoko do hitparád a Enya se stala hvězdou...

Ostatní je už jiná historie ... 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 megí megí | 19. března 2007 v 20:04 | Reagovat

Fakt super blogíšek¨=o)........

2 Karolina Moravcova Karolina Moravcova | 12. března 2008 v 19:17 | Reagovat

Ahoj je to pekne prave o tom delam referat.Zatim ahoj

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.